Co grozi kierowcy za jazdę pod wpływem alkoholu?
O tym, że jazda pod wpływem alkoholu jest niebezpieczna, nie trzeba zbyt wiele mówić. Prowadzenie pojazdu w takim stanie to zagrożenie zarówno dla samego kierującego, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Z roku na rok odnotowuje się coraz mniej wypadków z udziałem pijanych kierowców, jednak nadal zdarzają się one niemal każdego dnia.
Prowadzenie pojazdu po pijaku – jakie kary grożą kierowcom?
Na wstępie należy zaznaczyć, że przepisy prawa wyróżniają dwa stany związane z upojeniem. To ważne zagadnienia, ponieważ wyznaczają zakres i charakter potencjalnych konsekwencji prawnych. Zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym, należy wskazać stan:
- po użyciu – od 0,2 do 0,5 promila,
- nietrzeźwości – powyżej 0,5 promila.
Konsekwencje grożące za jazdę w stanie po użyciu alkoholu wyznacza art. 87 Kodeksu wykroczeń. Zgodnie z jego brzmieniem, kierowca może spodziewać się kary aresztu lub grzywny od 2 500 do 30 000 złotych. W każdym wypadku sąd orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Taka osoba nie będzie mogła wsiąść za kółko przez minimum 6 miesięcy. Warto mieć na uwadze, że zgodnie z nowym taryfikatorem, nieuniknione jest otrzymanie aż 15 punktów karnych.
Jako prawnik ze Szczytna, pragnę zaznaczyć, że znacznie dotkliwsze kary grożą za jazdę w stanie nietrzeźwości. Taka sama jest jedynie liczba punktów karnych. Pijany kierowca otrzyma także zakaz prowadzenia pojazdów, jednak na nie krócej niż 1 rok. Może on trwać nawet 15 lat. Wśród pozostałych sankcji należy wymienić:
- karę grzywny (w wysokości zależnej od stanu majątkowego kierowcy), ograniczenia wolności do 2 lat lub pozbawienia wolności,
- karę finansową w wysokości od 5 000 do 60 000 wpłacaną na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.