Jak złożyć pozew rozwodowy?
Zgodnie z art. 56. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli pomiędzy małżonkami dojdzie do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia, to każdy z nich może zażądać rozwodu. By jednak możliwe było rozwiązanie małżeństwa poprzez rozwód, konieczne jest złożenie pozwu rozwodowego do odpowiedniego sądu. Jak prawidłowo sporządzić taki dokument i jakie są zasady jego składania do sądu? Zapraszamy do lektury.
W jaki sądzie należy złożyć pozew o rozwód?
Pozew o rozwód może zostać wniesiony do sądu przez jednego z małżonków lub przez pełnomocnika strony w osobie adwokata. Powództwo ze stosunku małżeństwa powinno zostać wytyczone przed sąd, w którego obszarze małżonkowie zamieszkiwali razem po raz ostatni. W przypadku wykluczenia takiej podstawy właściwy do złożenia pozwu rozwodowego staje się sąd odpowiadający miejscu zamieszkania strony pozwanej. Jeżeli jednak również taka podstawa nie istnieje, wybrany powinien zostać sąd miejsca zamieszkania powoda.
Jak krok po kroku uzyskać rozwód?
Jako adwokaci specjalizujący się w prowadzeniu spraw rozwodowych przypominamy – pozew rozwodowy powinien zostać sporządzony w dwóch egzemplarzach, jeden z dokumentów powinien trafić do sądu, drugi natomiast do współmałżonka. Do pozwu należy dołączyć oryginał aktu zawarcia małżeństwa i ewentualnie odpisy aktu urodzenia wspólnie posiadanych przez małżonków małoletnich dzieci (jeżeli małżeństwo ma potomstwo). Niezbędne jest również wniesienie opłaty sądowej od pozwu.
Po skutecznym złożeniu pozwu konieczne stanie się złożenie w sądzie odpowiedzi przez drugiego małżonka. Jeżeli nie będzie ku temu przeciwwskazań, wyznaczony zostanie termin rozprawy. Do kolejnych etapów starania się o rozwód należy rozprawa rozwodowa, postępowanie dowodowe i orzeczenie rozwodu. Ostatecznie wyrok staje się prawomocny.